IROs Admission

Grupę IROs Admission stanowią pracownicy administracyjni uczelni zrzeszonych w IROs Forum, którzy na co dzień zajmują się kwestiami rekrutacji kandydatów zagranicznych, promocji oferty edukacyjnej oraz szeroko pojętym wspieraniem i asystowaniem studentom zagranicznym, którzy wybrali Polskę, i jedną z naszych uczelni, na swój dom na kilka lat swoich studiów.

Grupa zawiązała się w 2017 roku kiedy ówczesna przewodnicząca IROs Forum, Liliana Lato z Uniwersytetu Łódzkiego, zainicjowała pierwsze spotkanie w temacie rekrutacji zagranicznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Następnie odbyły się kolejne spotkania corocznie w innej uczelni, m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie więzi między członkami się zacieśniały. W trakcie pandemii rozpoczęto spotkania online, grupa zainteresowanych profesjonalistów tematu znacznie się powiększyła, jak też zwiększono częstotliwość spotkań. W lutym 2022 roku odbyła się konferencja członków grupy w Uniwersytecie Łódzkim. Grupa na bieżąco kontaktuje się również za pomocą FB oraz czatu na Teams.

Ostatnie lata okazały się być sporym wyzwaniem dla osób zajmujących się sprawami studentów zagranicznych w swoich uczelniach. IROs Admission daje pracownikom poczucie wspólnoty, bezpieczną i zaufaną platformę do podzielania się dobrymi praktykami, przedyskutowania pomysłów rozwiązywania pojawiających się problemów dotyczących m.in. zapisów prawa, kwestii związanych z legalnością pobytową, dokumentacją wymaganą przy rekrutacji etc.

Grupa gości na swoich spotkaniach przedstawicieli MEiN, NAWA i innych instytucji, które są odpowiedzialne za prowadzenie polityki i strategii umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego w Polsce. Sprawy poruszane na spotkaniach grupy IROs Admission często trafiają na posiedzenia Rady IROs Forum, a następnie kierowane są do KRASP, MEiN itp. inicjując tym samym kwestie, które wymagają zmiany, doprecyzowania, rozwiązania.

Liczba członków:

Lista mailingowa w lutym 2023 roku obejmuje ponad 90 osób. Na cyklicznych, comiesięcznych spotkaniach online, prowadzonych przez Lilianę Lato (UŁ), spotyka się około 40-50 osób.

Najbardziej udzielające się uczelnie to: UŁ, UJ, PWr, KUL, AGH, UWr, UMCS, PK, PUT, PŁ, SGH, UMK, UEK. Obecni są przedstawiciele prawie każdej uczelni zrzeszonej w IROs Forum, część osób niedawno zatrudnionych uczy się od ekspertów tego trudnego „fachu” przysłuchując się wypowiedziom i dyskusji.

Co uczestnikom dają te spotkania?

Wypowiedzi członków:

„Nasza praca jest trudna, złożona i w uczelni nie mamy często rozmówców, bo temat jest skomplikowany, więc ta grupa daje wiedzę, wsparcie i możemy na siebie liczyć 😊”

„Super grupa gdzie można wiele rzeczy się dowiedzieć, wymienić się doświadczeniami, upewnić się, że coś robimy dobrze a czasem, że coś robimy źle i wtedy mamy szansę żeby to poprawić!”

„Nie da się wiedzieć wszystkiego na każdy temat wiec dla mnie najistotniejsza jest wymiana wiedzy 😊”

„To co dają mi te spotkania, to poczucie, że nie jestem sama i nie tylko ja mam takie problemy. Grupa wsparcie. Dziękuję za to, i za to, że jesteście i że wymieniamy się informacjami. Bo często jest tak, że my nie jesteśmy w stanie wiedzieć wszystkiego.”

„Dajemy sobie nadzieję, że da się przetrwać wyzwaniowy czas. Nasza grupa to kopalnia wiedzy! Czasem wystarczy jedno zdanie i wiemy gdzie szukać odpowiedzi, kogo pytać, kogo poprosić o pomoc. Wymiana doświadczeń jest bezcenna i dziękuję za to bardzo.”

„Ta platforma jest nadzwyczaj pomocna, szczególnie w tak burzliwym okresie (wojna w Ukrainie, pandemia). Zawsze się ostatnio mam wrażenie coś dzieje, a to Białoruś, a to COVID, wojna. To bardzo komplikuje naszą pracę bo odpowiadamy za kandydatów i studentów zagranicznych.”

„Mówimy to o sprawach, które czasem są bardzo trudne. Mamy wśród nas sporą dozę szczerości i zaufania, a to daje nam poczucie wspólnoty.”

„Pomocne jest wymiana informacji na temat Ukrainy i Białorusi, bo o właśnie stamtąd mamy bardzo dużo kandydatów na studia, a ostatnio cały czas się tam coś zmienia.”

„Ciszę się, ze nasza wymiana zdań często przynosi efekt. Grupa, wspólny głos powoduje, że pomalutku, ale zmiany następuje.”

„Dla mnie grupa jest kopalnią wiedzy dotyczącej rekrutacji, spraw wizowych czy ustawowych, relacji z ambasadami RP. Jestem akurat ze szkoły języka polskiego, mamy kursantów, ale sprawy te są bardzo podobne. Dodatkowo, dowiaduję się tu o tym, jak uczelnie rekrutują, co mogę już bezpośrednio i z pierwszej ręki przekazać kursantom. Czerpiemy będąc w grupie bardzo dużo wiedzy.”

„Cieszę się, że się widzimy, że możemy się spotykać online, bo czasu ani funduszy na wyjazdy nie mamy dużo. Cenne jest to, że mamy czat i FB gdzie możemy zadać pytania i wymieniać się swoim zdaniem na bieżąco.”

Spotkanie 3 lutego 2023, wspólne zdjęcie części uczestników: